Gorącokrwiste rasy koni

Data: sobota, lutego 9, 2019

Konie od zawsze były inspiracją artystów: malarzy, rzeźbiarzy, muzyków. Dawniej przed epoką pojazdów spalinowych służyły ludziom jako główny i podstawowy środek transportu. Do dnia dzisiejszego mamy mnóstwo wielbicieli koni, którzy traktują je jak najlepszych przyjaciół. O tym, że obcowanie z końmi ma pozytywny wpływ na człowieka może świadczyć rehabilitacja w formie hipoterapii. Również w naszym sklepie mamy bardzo dużo obrazów z końmi. Te piękne zwierzęta uchwycone w kadrze przez profesjonalnych fotografów mogą być ozdobą mieszkania wielbicieli koni, jak również innych osób doceniających piękno tych zwierząt.

Jakie możemy wyróżnić najpopularniejsze rasy koni?
Można to zrobić ze względu na pochodzenie, te o pochodzeniu naturalnym, które naturalnie występowały w jakimś miejscu na świecie np. kuc szetlandzki i sztuczne czyli takie, które zostały wyhodowane przez człowieka w taki sposób, aby posiadały określone cechy fizyczne i cechy charakteru. Inny podział to podział na konie gorącokrwiste, zimnokrwiste i kuce.

Konie gorącokrwiste

Są to konie bardzo sprawne fizycznie i energiczne, często biorą udział w sportach konnych i wyścigowych. Mają żywy temperament, potrzebują dużo ruchu. Występują w wielu umaszczeniach i różnych przedziałach wzrostu, ale mają lekką budowę. Niekiedy ciężko jest nad nimi zapanować. Koń gorącokrwisty najczęściej wywodzi się z konia angielskiego lub arabskiego. Konie gorącokrwiste zostały udomowione przez plemiona ze stepów azjatyckich. Kilka przykładów koni gorącokrwistych:

Koń pełnej krwi angielskiej:

Pochodzi oczywiście z Anglii. Wywodzi się od trzech ogierów, które sprowadzono do Anglii w I poł XVIII w. Są to konie wyścigowe najszybsze na świecie. Na krótkich odcinkach mogą biec z szybkością 70km/h. Oprócz tego także biorą udział w wyścigach z przeszkodami i skokach przez przeszkody. Rasa konia pełnej krwi angielskiej jest rozpowszechniona na całym świecie i ma wpływ na wszystkie rasy koni sportowych i wyścigowych. Konie tej rasy najczęściej hodowane są w Anglii, Irlandii, USA, Japonii, Francji. Konie te mają długie kończyny, delikatną sierść o krótkim włosie. Maść tych koni jest najczęściej gniada, kara i kasztanowa. Jeżeli chodzi o charakter są bardzo inteligentne ale mogą być dosyć bojaźliwe. Z powodu swojej nadpobudliwości wymagają spokoju w prowadzeniu. Nie nadają się do szkółek nauki jazdy, gdyż mają wrodzoną chęć do szybkiego galopu.

Koń pełnej krwi angielskiej

Koń pełnej krwi angielskiej

Koń czystej krwi arabskiej

Konie te żyły na Półwyspie Arabskim od conajmniej 2500 lat. Są najstarszą rasą z obecnie hodowanych i wywarły największy wpływ na kształtowanie populacji koni na całym świecie. Są wytrzymałe i nie mają dużych wymagań hodowlanych. Przywiązują się do człowieka. Mają duży temperament lecz nie sprawiają problemów z posłuszeństwem. Sylwetka konia arabskiego jest szlachetna i elegancka, mają długie łabędzie szyje, piękne głowy z szeroko rozwartymi nozdrzami. Na koniu arabskim podczas bitwy o Waterloo zasiadał sam Napoleon Bonaparte.

Koń czystej krwi arabskiej

Koń czystej krwi arabskiej, By Trescastillos - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link


Koń angloarabski

Jest to koń angielski skrzyżowany z koniem arabskim. Łączy cechy obu tych ras. Konie te często są trudne do opanowania, gdyż temperament mają głównie po koniach angielskich. Jest to koń średniej wielkości z głową przypominającą bardziej konia arabskiego niż angielskiego. Grzywa, ogon i włosy są delikatne i najczęściej bardzo lśniące. Grzbiet jest krótki, a klatka piersiowa głęboka.

koń angloarabski

Koń angloarabski

Piękne obrazy koni ze sklepu bajkoweobrazy.pl:

portret konia

koń na polu lawendy

koń na tle gór

Powiązane tagi: