Krajobraz polskich Tatr

Data: piątek, grudnia 8, 2017

Tatry są najwyższym pasmem górskim w Polsce. Chociaż najwyższy ich szczyt znajduje się na terytorium Słowacji. Najwyższym szczytem Tatr po stronie Polskiej są Rysy na Słowacji najwyższym szczytem tych gór jest Gerlach. Na Terenie Tatr występuje bardzo zróżnicowany krajobraz, mamy jeziora górskie, wodospady i jaskinie. Jeziora to każdemu znane Morskie Oko i Wielki Staw, wodospady to Wodogrzmoty Mickiewicza a jaskinie to Jaskinia Bielska i Jaskinia Wielka Śnieżna. Obraz krajobraz z Tatrami są dosyć popularne u naszych polskich klientów ze względu na dużą rozpoznawalność tych gór w naszym kraju. Prawie każda zapytana o krajobraz górski osoba wymieni na pierwszym miejscu właśnie Tatry.

Jakie wyróżniamy krajobrazy Tatr

Ten obszar górski możemy podzielić na dwa obszary- krajobraz Tatr Wysokich i Zachodnich. Krajobraz Tatr Wysokich to przede wszystkim strzeliste turnie co nadaje im prawdziwie wysokogórski alpejski charakter. Krajobraz Tatr Zachodnich jest łagodniejszy, tutaj szczyty górskie często pokryte są łąkami. Tatry Wysokie są mniejsze od Zachodnich co też wpływa na ilość ludzi jaka je odwiedza. Te dwa tatrzańskie krajobrazy różnią się również charakterem szlaków pieszych. W Tatrach Wysokich będziemy chodzić po urwistych skałach, często wspomagając się mocowanymi do skał łańcuchami. Krajobraz Tatr Zachodnich to z reguły trawiaste polany, ale zdarza się, że są zakończone ostrymi urwiskami.

Krajobraz Tatr

Jakie zwierzęta spotykamy w Tatrach

Szczególnie występują tu gatunki wysokogórskie takie jak kozice i świstaki. Oprócz tego możemy spotkać niedźwiedzie brunatne, lisy, sarny, łasice, wydry. Często można natknąć się na żmije zygzakowate, zaskrońce i padalce zwyczajne. Ryby żyjące w stawach i potokach to: pstrągi i lipienie.

Niedźwiedź brunatny w Tatrach

Rośliny w krajobrazie Tatr

W Tatrach roślinność możemy podzielić na poszczególne piętra:
-regiel dolny od 800 do 1200 m n.p.m. porasta go las bukowo-jodłowy, miejscami świerkowy. Oprócz tego spora część zajmują łąki
-regiel górny od 1200 do 1550 m n.p.m. najczęściej występują tutaj lasy świerkowe i jarzębina
-piętro kosodrzewiny od 1550 do 1800 m n.p.m. w dolnych partiach rosną gęste zarośla, czym wyżej tym są one rzadsze.
-piętro hal od 1800 do 2300 m n.p.m. gdzie występuje już roślinność naskalna taka jak: sasanki, szarotki, skalnice.
-piętro turni powyżej 2300 m n.p.m. gęstość roślinności jest tu już niska a dominują mchy i porosty

Szarotka Tatry

Wybrane obrazy krajobrazów z Tatrami z naszego sklepu:

krajobraz Morskiego Oka

Tatry, Krajobraz Morskiego Oka

Hala Gąsienicowa w Tatrach

Tatry, Hala Gąsienicowa