Krajobraz zimowy w sztuce

Data: niedziela, listopada 26, 2017

Zima to pora gdy piękne krajobrazy zostają przykryte warstwą śniegu. Wyglądają wtedy może nie dla wszystkich piękniej, ale na pewno inaczej i bardziej tajemniczo. Także w sztuce odnajdziemy kilka bardzo słynnych obrazów których tematem przewodnim jest krajobraz zimowy.

Obrazy krajobrazów w sztuce, Van Gogh "Pejzaż ze śniegiem"

Pierwszym najsłynniejszym obrazem jaki przychodzi nam na myśl jest "Pejzaż ze śniegiem" autorstwa Vincenta van Gogha datowany na rok 1888. Jest to obraz w technice olejnej przechowywany w tej chwili w muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Vincent van Gogh zmęczony atmosferą zimowego Paryża i przygnębiającym zimowym nastrojem postanowić udać się do miejscowości Arles. Kiedy tam przybył na miejscu zastał krajobraz zimowy, sroga zima jaką tam zastał była jedną z bardziej mroźnych od ponad trzydziestu lat. Było tu jednak inaczej niż w Paryżu, słonecznie i dużo bardziej żywo. Takie warunki to  wzorcowy zimowy obraz krajobraz. Twórca był wtedy zainteresowany japońskimi drzeworytami i takie warunki pogody mu bardzo odpowiadały aby namalować coś w stylu japońskim.
Pejzaż ze śniegiem to obraz oddający słoneczny poranek pola pokrytego śniegiem. Niebo jest błękitne a ukazana przez artystę droga biegnie w poprzek całej sceny. Po tej drodze spaceruje postać z psem. W oddali tego obrazu z zimowym krajobrazem widzimy jeszcze dom z czerwonym dachem. Użyta przez artystę technika szybkich i krótkich pociągnięć pędzlem daje wrażenie dokładniejszego odwzorowania krajobrazu. Barwy wykorzystane przez autora w tym krajobrazie to: biała, żółta, zielona, błękitna, beżowa i czerwony akcent.

Vincent van Gogh "Pejzaż ze śniegiem"

Claude Monet "Sroka"


Drugim bardzo znanym obrazem krajobrazu zimowego jest "Sroka" Claude Moneta. Jednocześnie jest to jeden z jego najbardziej znanych obrazów. Został namalowany w 1869 roku i znajduje się w paryskim muzeum d'Orsay. Kolorystyka tego obrazu jest dość stonowana, a tematem przewodnim jest oczywiście śnieg. Prawdopodobnie obraz przedstawia zimowy poranek, co można wnioskować z charakteru uchwyconego przez malarza światła. Po lewej stronie obrazu widzimy czarną srokę odcinającą się swoim kolorem od śnieżnego krajobrazu.

Claude Monet "Sroka"

Iwan Szyszkin "W dzikiej północy"


Kolejnym obrazem w zimowej scenerii jest obraz Iwana Szyszkina "W dzikiej północy". W przeciwieństwie do radosnych obrazów Moneta obraz Szyszkina ma smutny wydźwięk. Pokazuje samotną sosnę rosnącą na odludziu wśród śniegu. Ten krajobraz epatuje samotnością i takie też było zamierzenie autora. Ten ponury pejzaż oświetla księżyc, który nie został bezpośrednio przedstawiony przez autora. Ten mroźny krajobraz został namalowany w 1891 roku i aktualnie znajduje się w Muzeum Sztuki Rosyjskiej w Kijowie.

Iwan Szyszkin "W dzikiej północy"


Obrazy z krajobrazem zimowym w sklepie bajkoweobrazy.pl

Z okazji nadchodzącej zimy proponujemy kilka obrazów z zimowymi krajobrazami z naszego sklepu:

Pierwszy obraz ukazuje panoramiczny późnojesienny kadr- na którym widać jeszcze resztki liści na drzewach:

Kolejny obraz zimowy został wykonany w górach Szwarcwaldu:

Krajobraz górski z domem został uwieczniony w Alpach austriackich: