Krajobrazy alpejskie

Data: wtorek, grudnia 12, 2017

Alpy są górami najwyższymi w Europie. Obejmują swoim zasięgiem wiele państw takich jak: Niemcy, Włochy, Francję, Austrię, Słowenię, Szwajcarię i Lichtenstein. Całkowita długość Alp to około 1200 km a szerokość średnio ok 200 km. Alpy dzielimy na Zachodnie o krajobrazie wysokogórskim i Alpy Wschodnie które są niższe a ich krajobraz jest pełen dolin rzecznych. Najwyższy alpejski szczyt to Mont Blanc o wysokości 4810 m n.p.m. często naywany również dachem Europy. Położony jest około 17 km od styku granic trzech państw: Francji, Włoch i Szwajcarii. Pod masywem góry w 1965r. wybudowano tunel który łączy Francję Z Włochami.

Rośliny w krajobrazie Alp

Jak w przypadku większości gór i podobnie jak w Tatrach także Alpy mają piętrowe rozmieszczenie roślinności. Od strony południowej o podnóża gór dominują rośliny występujące w basenie morza śródziemnego. Od wschodu w krajobrazie Alp jest dużo lasów dębowych. Od strony północnej przeważają lasy liściaste dębowe i bukowe. Od około 500 m n.p.m. rosną lasy górskie. Krajobraz z przewagą lasów sięga do wysokości około 2400 m n.p.m. Powyżej tej wysokości w krajobrazie dominują zarośla i krzewy.

Zwierzęta alpejskie

Występuja one głównie w strefie wysokogórskiej, gatunki takie jak: kozice, świstaki, orły przednie, salamandry czarne. Na terenie Alp utworzono również rezerwaty i parki narodowe:
- Park Narodowy Jeziora Nezyderskiego- jeden z najpiękniejszych obszarów chronionej przyrody na obszarze Europy.
Stykają się tutaj elementy flory i fauny odpowiednie dla Europy Wschodniej i Zachodniej. Występuje tutaj najwięcej gatunków różnorodnych ptaków.

- Park Narodowy Doliny Dyi
Ze względu na swe położenie i sytuację polityczną ostatnich kilkudziesięciu lat park ten pozostał prawie nietknięty przez człowieka. Rosną tutaj rośliny charakterystyczne dla krajobrazu Austrii.

- Park Narodowy Wysokich Taurów
Jest on największym parkiem narodowym Środkowej Europy. Obszar chroniony przecinany jest siecią szlaków pieszych. Ma on obszary całkowicie chronione jak i takie gdzie świat natury współżyje z działalnością gospodarską człowieka.

- Park Narodowy Alp Wapiennych
Obejmuje on największe obszary leśne Austrii. Głównie w krajobrazie parku występują jodły, świerki i buki. Na obszarze tego parku człowiek nie ingeruje w żadnym stopniu w faunę ani florę parku.

- Park Narodowy Gesäuse
Trzeci co do wielkości Park Narodowy Austrii. Umieszczony w górskiej dolinie przez którą przepływa rzeka Enns. Występuje tutaj ponad 90 gatunków zwierząt i 50 gatunków orchidei.

- Park Narodowy Łęgów Naddunajskich
Obszar położony pomiędzy Wiedniem a Bratysławą. Przed wyprawą do parku w lecie zaleca się użycie ochrony przed owadami, występuje ich tam bardzo dużo.

Ze względu na piękno ośnieżonych Alp osoby uwielbiające zimowe klimaty często wybierają obrazy z krajobrazami Alp.

Przeczytaj również o obrazach z krajobrazami Tatr

Polecane obrazy Alp w sklepie bajkoweobrazy.pl:

krajobraz Matterhorn

Alpy, Krajobraz Matterhorn

Alpy krajobraz Zugspitze

Alpy, Krajobraz Zugspitze