Kwiaty w malarstwie

Data: wtorek, listopada 28, 2017

Kwiaty zawsze były wdzięcznym tematem w malarstwie. Jako element martwej natury występowały już od czasów starożytnych, ale tylko jako tło innych elementów obrazu. Również w późniejszych czasach średniowiecza oraz renesansu kwiaty były ewentualnie tłem w scenie malarza. Obrazy martwej natury i kwiatów pojawiają się nieśmiało w na obrazach XVI wiecznych włoskich malarzy. Dopiero w epoce baroku sceny martwej natury są przez malarzy chętnie wykorzystywane, a nawet stają się jednymi z najczęściej wykorzystywanych motywów.

Ambrosius Bosschaert

Kwiaty pędzla tego malarza są bardzo dokładnie odwzorowane, bogato i subtelnie kolorowane, a kompozycja jest staranna i symetryczna. Malarz był Flamandem i jego ulubionymi kwiatami były gatunki rodzime takie jak tulipany i cyklameny. Zauważono, że kwiaty na obrazach malarza często są przemieszane tzn. obok siebie w wazonie są kwiaty, które nie kwitną jednocześnie. Rodzi to podstawy aby sądzić, że malował je z pamięci lub posługiwał się wcześniejszymi szkicami. Najbardziej znane dzieło tego autora to "Bukiet na tle sklepionego okna" z 1620 roku. Bukiet jest umieszczony w niewielkim oknie a za nim widać krajobraz gór.

Ambrosius Bosschaert – Wazon z kwiatami


Edouard Manet

Był malarzem tworzącym w XIX wieku zbuntowanym przeciwko regułom sztuki akademickiej czyli hołdującej regułom antyku. Dał on początek impresjonistycznym spojrzeniom na malarstwo, które polegały na wykorzystaniu ostrego naturalnego oświetlenia, bezkompromisowej kolorystyce a także dynamicznym ujęciom. Edouard Manet skupił się na malowaniu martwej natury a w szczególności motywów kwiatowych.

Edouard Manet - Biały bez w kryształowym wazonie


Claude Monet

Był również przedstawicielem impresjonizmu, od jego obrazu "Impresja, wschód słońca" nawet wzięła się nazwa całego nurtu. Malarz ten malował kwiaty ale był szczególnie zafascynowany roślinami wodnymi- nenufarami. Stworzył cały cykl obrazów o tej tematyce, która jak mówił sam stała się jego obsesją.

Claude Monet- lilie wodne

Auguste Renoir

Najchętniej malował kobiety, dzieci i kwiaty. W swoich dziełach rezygnował z emocjonalnego i duchowego podejścia do tematu prac, zamiast tego posługiwał się harmonijnymi formami i barwami. Niektóre z jego dzieł wydają się być wręcz banalne. Wśród impresjonistów wypracował własny niepowtarzalny styl. Jego obraz z kwiatami "Bukiet" ma doskonale oddaną kolorystykę.

Pierre Auguste Renoir -  Bukiet

Paul Gaugin

Był prekursorem malarstwa symbolicznego. W swoich pracach posługiwał się symbolem, jednocześnie deformując otaczającą rzeczywistość. Za pomocą obrazów chciał poszukiwać emocji i elementów lepszego świata. Nie oddawał on wiernie kolorów, ale naginał je do takich, które uważał za odpowiednie i pasujące do danej sceny. Podczas pobytu na Tahiti malował tamtejsze kobiety często w groteskowych kolorach.

Paul Gaugin - tahitańska kobieta

Powiązane tagi: