Lawendowe krajobrazy

Data: niedziela, listopada 19, 2017

Lawendowe krajobrazy

Intensywny fioletowy kolor może kojarzyć nam się z polami Prowansji. Ta francuska prowincja na Lazurowym Wybrzeżu kojarzona jest właśnie z tym kolorem. Najłatwiej trafić na kwitnące rośliny lawendy około lipca, wtedy właśnie zobaczymy wszechobecne lawendowe pola. Obrazy z krajobrazem lawendy mają w sobie coś co przykuwa nasz wzrok na dłużej.

Skąd wzięła się nazwa lawendy

Swój początek wzięła od francuskiego słowa "lavare" co oznacza mycie, oczyszczanie. Wzięło się to zapewne z właściwości odkażających lawendy, a także odstraszania owadów. W sprzedaży dostępny jest również miód lawendowy. Sama roślina przybyła do Francji z Wysp Kanaryjskich, na których powiedzieć można wiosna trwa cały rok. Lawenda pochodzi z rodzaju roślin jasnotowatych. Oprócz Francji uprawiana jest jeszcze także a Anglii i Ameryce Południowej. Występuje jej około 40 gatunków. Z powodu swojego pięknego zapachu wabi do siebie pszczoły i trzmiele jednocześnie odstraszając komary i mszyce. Oprócz właściwości dekoracyjnych można z niej parzyć herbatkę, która łagodzi migrenę i działa przeciwstresowo a w kuchni przydaje się jako dodatek do potraw.

Obraz pole lawendy

Wspaniały krajobraz

Intensywny ścielący się aż po horyzont intensywny fioletowy kolor to z pewnością znak rozpoznawczy Prowansji. Takie obrazy oczywiście świetnie sprawdzają się przy obrazach krajobrazów. Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć lawendowe pola w samej Prowansji. Należy wiedzieć gdzie szukać. Na przykład niedaleko miejscowości Senanque. Tutaj w okolicach klasztoru pięknie wygląda krajobraz z lawendą jako głównym motywem. Otoczona górami dolina z wszechobecną lawendą wygląda pięknie szczególnie podczas kwitnienia tej rośliny. Kwitnie ona ogólnie mówiąc w lipcu, ale jej poszczególne odmiany wyglądają pięknie szczególnie w okresach: połowa lipca- lawenda żółta, 25 lipca- lawenda czerwona i 10 sierpnia najpiękniejsza odmiana fioletowa.

Pole lawendy o zachodzie słońca

Piękny zapach lawendy

Gdy przychodzi okres zbiorów możemy poczuć wspaniały zapach ściętej lawendy. Nie utrzymuje się on zbyt długo po skoszeniu a więc starannie wybierajmy czas w którym powinniśmy się zjawić. Przy okazji zbiorów odbywają się imprezy nieco podobne do naszych dożynek, ale mające swój niepowtarzalny klimat. Te odbywające się na początku sierpnia imprezy rozpoczynają się od spryskania widzów wodą lawendową oraz wniesienia proporca utworzonego a jakże z lawendy. Następnie oglądamy pokazy zespołów artystycznych z różnych krajów. Jest również szpaler pojazdów, które ciągną platformy z pięknymi lawendowymi wieńcami. Cała okolica jest jasno rozświetlona a imprezy trwają do późnych godzin.
Obrazy krajobrazy z lawendą są bardzo często wybierane ze względu na piękno tej rośliny i wspaniałe widoki towarzyszące lawendowym polom o zachodzie słońca.