Londyn- trzecie miasto Europy

Data: środa, grudnia 6, 2017

Londyn jest trzecim co do wielkości miastem Europy i jednym z większych miast na świecie. W samym Londynie mieszka ok 8,5 mln mieszkańców a cała aglomeracja londyńska to ok 14 mln. Londyn stał się stolicą Anglii w XII w po zbudowaniu Pałacu Westminsterskiego w którym rezydowała rodzina królewska. W roku 1666 miał miejsce wielki pożar miasta w którym spłonęło prawie 13 tys domów, a w 1665 miasto Londyn nawiedziła epidemia dżumy podczas której zmarło ok 100 tys ludzi.

Już w XVIII w Londyn stał się największym miastem Europy przeganiając Paryż. W tamtych czasach miasto było podzielone na 3 strefy: Londynu, Westminsteru i Southwark. Liczba mieszkańców Londynu wzrosła szczególnie w XIX w w czasie rewolucji przemysłowej, wtedy to zanotowano 7 krotny wzrost liczby mieszkańców miasta.
Miasto Londyn jest najbardziej zróżnicowane w całej Anglii pod względem narodowości i rasy mieszkańców. Oprócz ok 60% białych mieszkańców w Londynie mieszkają też Afrykanie i Hindusi, Azjaci i wielu innych mieszkańców z różnych zakątków ziemi. Największe atrakcje miasta drukowane również na obrazach z Londynem:

1. Tower Bridge

Symbol i ikona Londynu, doskonały punkt obserwacyjny z dobrym widokiem na Tamizę. Wewnątrz można zwiedzać maszyny obsługujące most, a także wejść na szklaną podłogę przez którą widać ulicę poniżej.
Środkowa jego część składa się z dwóch przęseł ważących po 1100 ton, unoszą się one w czasie 90 sekund.
Most Tower Bridge jest najczęściej drukowanym zabytkiem na obrazach Londynu.

Most Tower Bridge

Most Tower Bridge, Londyn

2. Big Ben

Nazywana jest tak zarówno sama wieża jak i dzwon umieszczony na jej szczycie. Wieża pochodzi z roku 1859, jeg waga to 13 ton. Zegar umieszczony na szczycie wieży jest największym zegarem w Anglii o średnicy tarczy zegarowej 7,5 metra.

Big Ben w Londynie

Big Ben, Londyn

3. Opactwo Westminsterskie

Kompleks budowli ulokowanych nad Tamizą. Obejmuje Pałac Westminsterski który jest siedzibą parlamentu, wieżę Big Ben, kościół św. Małgorzaty i samo opactwo Westminster. W majestatycznym wnętrzu parlamentu można zobaczyć 1000 pokoi i ślady tysiąca lat historii. W całości te budynki tworzą niesamowity kompleks architektoniczny.

Opactwo Westminsterskie

Opactwo Westminsterskie, Londyn

4. Pałac Buckingham

Został oddany do użytkowania w 1703 roku. Od roku 1837 jest siedzibą monarchów brytyjskich i od tego czasu aż do dzisiaj pełni wciąż tę rolę. Obecnie odbywają się w nim uroczystości państwowe oraz oficjalne spotkania rządowe. Zarówno dla turystów jak i obywateli Wielkiej Brytanii jest on jednym z symboli kraju.

Pałac Buckingham w Londynie

Pałac Buckingham, Londyn

5. Hyde Park

Założony w 1536r. z wykorzystaniem gruntów Opactwa Westminterskiego. Zajmuje obszar 2,5 km kwadratowego i jest przedzielony jeziorem Serpentine na dwie części. Jest słynny przede wszystkim z tego, że ma wyznaczone miejsce dla mówców, gdzie każdy może wyrazić wolno swoje poglądy, niezależnie od ich treści. Jedyny warunek to zakaz obrażania Królowej. W Hyde Parku często odbywają się koncerty i wydarzenia kulturalne.

Hyde Park w Londynie

Hyde Park, Londyn

Popularne obrazy Londynu w naszym sklepie:

Big Ben i czerwony autobus

czerwone budki telefoniczne

Powiązane tagi: