Mniszek lekarski zwany dmuchawcem

Data: czwartek, kwietnia 12, 2018

Nazwa odnosi się do gatunku występującego na niewielkim obszarze w Skandynawii i jest nazwą zbiorową wielu podobnych gatunków. W Europie występuje ponad tysiąc gatunków dmuchawców a w Polsce jest ich około 200. Rośliny te są wykorzystywane jako jadalne, pastewne i lecznicze.

Gdzie występują dmuchawce

Znajdziemy je na obszarze prawie całej Europy może oprócz obszarów bardzo wysuniętych na północ. W Afryce znajdziemy je na obszarach północno-zachodnich. W Azji występują na przeważającym obszarze oprócz obszarów północnych i południowych. Zasięg dmuchawców może się dynamicznie zwiększać ze względu na łatwe rozprzestrzenianie się zarodników roślin za pomocą wiatru.

Budowa dmuchawców

Korzenie dmuchawców mogą mieć aż 1 do 2 metrów długości, z reguły korzeń rozgałęzia się tylko w glebach kamienistych. Większa część łodygi jest ukryta pod ziemią, nad ziemią widzimy rozetę z liści i kwiaty. Puste w środku szypułki mają najczęściej od 5 do 40 cm długości chociaż zdarza się, że mają nawet 60 cm. Zebrane w rozetę liście najczęściej są płasko rozpostarte na ziemi, rzadziej wznoszą się ku górze. Kwiaty są skupione w pojedyncze koszyczki, które są rozwarte podczas kwitnienia. W jednym koszyczku dmuchawca może być od 20 do 300 kwiatów. Dojrzałe owoce tworzą znany nam wszystkim puch, który służy do polepszania właściwości lotnych. Innymi słowy służy do przemieszczania się owoców na duże odległości.

Rozwój dmuchawców

Najczęściej w pierwszym roku życia rośliny wyrasta tylko rozeta liści, kwiaty pojawiają się się w drugim do czwartego roku. Dmuchawce kwitną najczęściej od kwietnia do sierpnia w zależności od tego w jakiej strefie klimatycznej rosną. W Europie jest to czas od kwietnia do końca maja, na północy nawet do czerwca. Od tej reguły są również wyjątki: w wyjątkowo ciepłym klimacie dmuchawce kwitną przez cały rok. Kwiaty są zapylane przez owady a następnie po około tygodniu rozwijają się dojrzałe owoce. Nasiona przenoszone są przez wiatr nawet na odległość do 500m od miejsca startu a rekordowe odległości jakie zanotowano wynosiły ponad 10km. Nie tylko wiatr pomaga dmuchawcom w rozprzestrzenianiu nasion, mogą one również być przenoszone za pomocą wody w której mogą zachować swoje właściwości do 9 miesięcy. Nasiona które trafią do gleby mogą tam przeżyć do 2 lat zanim wykiełkują.

rozwój dmuchawca

By Joe MiGo - Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Cechy roślin

Dmuchawce zjedzone przez zwierzęta mogą działać na nie toksycznie. Także ludzi może uczulać pyłek dmuchawca. Substancje zawarte w soku mlecznym są toksyczne i gorzkie. Ten mechanizm obronny rośliny ma za zadanie odstraszanie roślinożerców. Mniszek lekarski jest rośliną inwazyjną, może zasiedlać znaczne obszary nawet takie z niską dostępnością światła. Dmuchawce najczęściej spotkamy na obszarach nieużytków, na łąkach, trawnikach, zaroślach. Mniszek jest rośliną konkurencyjną dla innych gatunków- jego liście rozpostarte przy ziemi ograniczają wzrost roślin sąsiednich.

Najlepsze obrazy dmuchawców ze sklepu bajkoweobrazy.pl:

dmuchawiec o zachodzie

dmuchawce na słońcu

Powiązane tagi: