Most Brookliński- symbol Nowego Jorku

Data: wtorek, lutego 12, 2019

Lista atrakcji Nowego Jorku jest bardzo długa, ale jedno z pierwszych miejsc na niej będzie należało do Mostu Brooklińskiego. Długość głównego przęsła mostu to 486 metrów pomiędzy dwoma pylonami o wysokości 84m. nad powierzchnią wody. Dwa krótsze przęsła mostu mają po 284,5 metra długości. Jezdnia mostu utrzymywana jest przez 4 potężne zwoje kablowe u długości 1100 metrów i 40 cm średnicy. Każdy kabel zawiera 19 mniejszych wiązek które z kolei zawierają po 278 pojedynczych drutów. Wysokość jezdni mostu nad wodą wynosi 41 metrów a jej szerokość to 25 metrów.

Historia budowy Mostu Brooklińskiego

Historia tego mostu sięga roku 1870 kiedy rozpoczęto budowę trwającą 14 lat. 24 maja 1883 r. most połączył dwa miasta- Nowy Jork i Brooklyn, który stał się dzielnicą Nowego Jorku dopiero w 1898 roku. W momencie oddania był najdłuższym mostem podwieszanym w Ameryce. Niedługo po oddaniu mostu do użytku wśród przechodniów na kładce zapanowała panika po tym jak ktoś krzyknął, że most zaraz się zawali. W panice, która wybuchła wiele osób zostało stratowanych lub odniosło obrażenia. Na początku nazwa mostu brzmiała "New York and Brooklyn Bridge" lub "East River Bridge". Dopiero w 1915 roku zaczęto używać aktualnej nazwy Brooklyn Bridge. Budowa mostu pochłonęła około 15 milionów dolarów. Podczas budowy zginęło 27 robotników w tym projektant mostu John A. Roebling i jego syn Washington. Jego kamienne wieże zbudowano w stylu gotyckim. Nie zawsze przeprawa mostem była darmowa, na początku istnienia mostu pobierano opłatę 1 centa za przejście pieszo i 10 centów za przejazd wozem. Wraz z mostem wybudowano również podziemne magazyny w których składowano alkohol, w okresie zimnej wojny magazyny zaadaptowano na schrony przeciwatomowe. W momencie budowy nie znano technik badania odporności materiałowej i most nie został przetestowany na modelu np pod względem wytrzymałości na silne wiatry, ale dzięki temu, że architekt zaprojektował konstrukcję sześciokrotnie przewyższającą wymagania wytrzymałości most nigdy nie miał problemów np z silnym wiatrem.

Most Brookliński w 1899 r.

Most Brookliński w 1899 r.

Obecne wykorzystanie mostu

Dziś most ma 6 pasów ruchu- po 3 w każdym kierunku, powyżej jest chodnik dla pieszych. W 1977 r. most uznano za zabytek architektoniczny. Codziennie przejeżdża przez niego około 105 tys samochodów. Most nie przechodzi większych remontów oprócz wymiany lin i niektórych elementów nośnych. Wieże są w stanie niezmienionym, były tylko malowane.

wieża Mostu Brooklińskiego

Most Brookliński jako inspiracja

Most często był tematem okładek płyt, seriali, wierszy i piosenek i teledysków. Zdjęcie mostu na okładce umieścił np. zespół Type O'Negative, a teledysk na moście nagrywał zespół Nickelback. W wielu filmach możemy zobaczyć sceny z Mostem Brooklińskim np. "Godzilla" z 1998r, "Seks w wielkim mieście". Most oprócz tego, że jest wizytówką Nowego Jorku jest też symbolem Ameryki.

Most Brookliński widok na Manhattan

Obrazy Mostu Brooklińskiego

W naszym sklepie bajkoweobrazy.pl znajdziecie około 10.000 obrazów z Mostem Brooklińskim. Będą to zarówno panoramy wykonane w dzień jak i w nocy, obrazy mostu wraz z częścią Manhattanu, czy też zbliżenia detali architektonicznych mostu np lin czy wież. Na wielu zdjęciach mostu zauważymy też dumnie powiewającą amerykańską flagę. Wybrane przez nas obrazy z Mostem Brooklyńskim:

panorama Mostu Brooklińskiego

Most Brookliński i Manhattan

Most Brookliński nocą

wieża Mostu Brooklińskiego

Powiązane tagi: