Najbardziej znane mosty na świecie

Data: czwartek, lutego 7, 2019

Oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przeprawa na drugi brzeg mosty pełnią bardzo dobrze funkcję reprezentacyjną. Każde miasto chce obok wartości użytkowej mieć także piękny obiekt. Mosty, ich konstrukcja i piękne oświetlenie w nocy może zachwycać dlatego też są one częstym tematem obrazów na płótnie. Prezentujemy najciekawsze i najbardziej znane z nich na całym świecie. Jaki obraz mostu chcielibyście mieć na ścianie swojego salonu?

1. Tower bridge w Londynie

Obowiązkowy punkt zwiedzania każdej wycieczki po Londynie. Jego bardzo charakterystyczny wygląd dwóch wież połączonych kładką nie pozwala go pomylić z żadną inną konstrukcją. Ten zwodzony most został zaprojektowany w stylu wiktoriańskim około 1872 roku. Od początku był uważany za arcydzieło inżynierii i porównywany z wieżą Eiffla. Dwa podnoszone przęsła mostu były z początku napędzane maszyną parową, dziś została zastąpiona urządzeniami elektrycznymi. Każde z przęseł waży ok 1200 ton. Most pozwala na przepływanie statków o wysokości do około 40m.

most Tower Bridge

Most Tower Bridge, Londyn

2. Golden Gate w San Francisco

Kolejny bardzo rozpoznawalny most na świecie i można powiedzieć symbol miasta San Francisco. Jego intensywny kolor nie jest przypadkowy. Został tak pomalowany aby ułatwić dostrzeżenie go we mgle przez przepływające statki a także dlatego, że pasuje do otaczającego go krajobrazu. Długość mostu to 1280 metrów a w ciągu 20 lat po wybudowaniu w 1937 r. był najdłuższym mostem na świecie. Most pełni ważną rolę komunikacyjną, łączy miasto San Francisco z hrabstwem Marin. Most jest intensywnie użytkowany przez około 3,5 miliona samochodów miesięcznie jest również codziennie celem wielu wycieczek turystycznych.

most Golden Gate

Most Golden Gate, San Francisco

3. Most Bosforski w Stambule

Most słynie z tego, że łączy dwa kontynenty: Europę i Azję. Jego długość to 1560m. Zbudowany został w latach 1970-73 i oddany do użytku z okazji 50-lecia Republiki Turcji. Na linach mostu zamontowano oświetlenie diodowe, które w nocy daje niezwykły spektakl kolorów. Wysokość przęseł mostu to 105 metrów, a jezdnia jest umieszczona aż 64 metry nad poziomem wody. Do grudnia 1997 przez ten most przejechało miliard pojazdów.

most Bosforski

Most Bosforski, Stambuł

4. Most Brooklyński w Nowym Jorku

Jest jedną z obowiązkowych atrakcji miasta Nowy Jork i jednym z najstarszych mostów wiszących na świecie. Most łączy dwie najbardziej znane dzielnice Nowego Jorku czyli Manhattan i Brooklyn. Został udostępniony w 1884 roku po 14 latach budowy. Z początku mieszkańcy Nowego Jorku byli nastawieni sceptycznie do wytrzymałości mostu o takiej konstrukcji. Aby zaprezentować nośność mostu ówczesne władze miasta zorganizowały przemarsz słoni. Charakterystyczne bramy wieżowe z setkami lin są często wybierane do wydruku na obrazach na płótnie.

most brooklyński

Most Brooklyński, Nowy Jork

5. Most Millau we Francji

Jest on najwyższym wiaduktem na świecie o wysokości aż 343m. Został zbudowany nad doliną rzeki Tarn w pobliżu miasta Millau. Całkowita długość mostu to 2460m a przęsła są zawieszone aż na wysokości 270m. Budowa została zakończona w 2004r. po 3 latach a całkowity koszt budowy mostu wynosił około 400 milionów euro. Przejazd mostem jest płatny a cena wynosi w zależności od pory roku 9,8 lub 7,8 euro za samochód osobowy. Po moście odbywa się bieg o nazwie Eiffage Millau Viaduct Race. Wiadukt ten od pewnego czasu został atrakcją turystyczną Francji. Rocznie podziwia go około 300 tys. osób.

most Millau

Most Millau, Francja

6. Most nad cieśniną Sund w Danii i Szwecji

Jest to najdłuższy na świecie most łączący dwa państwa, o długości 7845m. Oficjalnie otwarty w 2000r. Most jest jednym z trzech elementów wchodzących w skład przeprawy drogowo-kolejowej o całkowitej długości 15,9km. W jej skład oprócz opisywanego mostu wchodzą jeszcze tunel o długości 3510m. po stronie duńskiej i sztuczna wyspa o długości 4050m pomiędzy mostem i tunelem. Budowa mostu była współfinansowana przez rząd Danii i Szwecji i kosztowała około 20 mld złotych.

most nad cieśniną Sund

Most nad cieśniną Sund, Dania i Szwecja

Ciekawe obrazy z mostami jakie możesz kupić w sklepie bajkoweobrazy.pl:

most Tower Bridge

most Golden Gate

most Bosforski

most Brooklyński

most Millau

most sund

Powiązane tagi: