Nowy Jork- symbol Ameryki

Data: czwartek, grudnia 7, 2017

Nowy Jork- centrum świata

Nowy Jork jest największym miastem Stanów Zjednoczonych i jednym z najbardziej rozpoznawanych miast na świecie. Jest światowym centrum biznesu, finansów, mody i rozrywki. W skład tej aglomeracji wchodzą takie okręgi jak: Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens, Staten Island. W samym mieście mieszka około 8,5 mln osób ale w całej aglomeracji już około 23 mln. Miasto powstało w 1624 roku założone przez przybyszy z Holandii. Na początku została mu nadana nazwa "Nowy Amsterdam". Następnie miasto trafiło w ręce Anglików i zmieniono mu nazwę na Nowy Jork, którą zaczerpnięto od księcia Yorku.

Już od 1790 roku miasto stało się największe miastem w Stanach Zjednoczonych. Ilość turystów którzy odwiedzają to miasto- 50 milionów mówi o tym jak popularnym turystycznym miastem jest Nowy Jork. Przejście dla pieszych na Times Square jest jednym z najbardziej uczęszczanych na świecie, także jednym z najczęściej drukowanych motywów na obrazach z Nowym Jorkiem. O Nowym Jorku mówi się, że to miasto które nigdy nie zasypia, świadczyć o tym może także metro, które kursuje bez przerwy całą dobę w każdy dzień w roku. Nieruchomości oferowane na sprzedaż w tym mieście mają najwyższe ceny na świecie. Jeżeli chodzi o obrazy Nowy Jork wyróżnia się przede wszystkim architekturą, która jest rozpoznawalna przez bardzo dużą liczbę osób. W mieście znajduje się ponad 5 tysięcy wieżowców, a 50 z nich ma wysokość przewyższającą 200 metrów. Miejsca które warto zobaczyć w Nowym Jorku:

1. Times Square

Ulica przy której mieszczą się niezliczone sklepy i można kupić praktycznie wszystko. Ulica świeci się tysiącami neonów i jest postrzegana jako kwintesencja amerykańskiego stylu życia. Plac znajduje się u zbiegu Brodwayu i siódmej alei. Każdego roku odbywa się tutaj ceremonia powitania Nowego Roku transmitowana do ok. 1 mld widzów. Polega na opuszczaniu kuli na jednym z okolicznych wieżowców.

Times Square w Nowym Jorku

Nowy Jork, Times Square

2. Central Park

W samym centrum dzielnicy Manhattan rozpościera się wielki zielony obszar. Założony w 1857 roku w miejscu pomiędzy miastem Nowy Jork a miejscowością Harlem. Ponieważ teren jest bagnisty zagospodarowanie go trwało aż 15 lat. Drzewa posadzone w parku zasłaniają całkowicie zabudowę miejską, przez co można poczuć się jak w lesie mimo iż jesteśmy w centrum miasta. Rocznie park ten odwiedza ponad 20 mln ludzi.

Central Park w Nowym Jorku

Nowy Jork, Central Park

3. Empire State Building

Ten wieżowiec jest bardzo charakterystyczny dla panoramy Nowego Jorku. Jest rozpoznawalny nie tylko w Nowym Jorku ale także w całej Ameryce. Uroczyste otwarcie budynku miało miejsce w 1931 roku. Do roku 1973 był najwyższym budynkiem w mieście. Jego wysokość to 381 metrów a razem z anteną 443 metry. Jako ciekawostka można powiedzieć, że iglica budynku była projektowana jako punkt cumowania dla sterowców, zrezygnowano jednak z tego pomysłu ze względów bezpieczeństwa.

Empire State Building

Nowy Jork, Empire State Building

Wybrane obraz z Nowym Jorkiem ze sklepu bajkoweobrazy.pl:

żółte taksówki w Nowym Jorku

Powiązane tagi: