Obrazy z końmi w sztuce

Data: sobota, kwietnia 7, 2018

Jak przedstawiano konie na płótnie

Konie zawsze były obecne w sztuce zarówno na portretach jak i w scenach bitewnych. Inspirowały wielu artystów w przeszłości i będą zapewne inspiracją w przyszłości. Najpopularniejszym sposobem w jaki konia przedstawiali artyści to malowanie na płótnie. Rzadziej zdarzały się również rzeźby koni w drewnie. Dziś oczywiście obrazy o tematyce hippicznej nadal są bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów. Co takiego przyciąga ich właśnie w obrazach z końmi?

Słynne obrazy przedstawiające konia

Z pewnością najsłynniejszym malarzem na którego płótnie dominował motyw konia jest Wojciech Kossak. Jego bardzo znanym a wręcz najbardziej rozpoznawalnym obrazem jest portret konny Józefa Piłsudskiego na swoim koniu Kasztance.


Wojciech Kossak- Piłsudski na Kasztance

Wojciech Kossak- Piłsudski na Kasztance


Naczelnik w wojskowym mundurze przedstawiony jest na tle wrzosowiska. Na dalszym planie pod lasem widzimy legionistów również na koniach. Niespokojne niebo zdradza, że wkrótce nadejdzie burza. Obraz powstał jeszcze za życia Marszałka Piłsudskiego w 1928 roku.
Innym znanym portretem konnym jest obraz francuskiego malarza Jacquesa-Louis Davida z 1781 roku przedstawiający polskiego generała i polityka Stanisława Kostkę Potockiego. Postać jest przedstawiona w dynamicznej scenie i w wyidealizowany sposób w pozie arystokratycznej, koń zaś jest niespokojny. Cała kompozycja jest natomiast statyczna, kolory przygaszone, widać dominacje rysunku nad kolorem.

Jacques-Louis David- portret konny Stanisława Kostki Potockiego

Jacques-Louis David- portret konny Stanisława Kostki Potockiego


Kolejnym obrazem, który jest znany nawet osobom niezainteresowanym sztuką jest obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" namalowany w latach 1875-1878. Jeżeli chodzi o ten obraz konie są tu przedstawione jako wspaniałe tło dla władców. W centrum wielki książę litewski Witold w czerwonym żupanie pełni rolę wiodącą dla całego obrazu. Ten wyjątkowy wizerunek jest również zasługą konia, którego widzimy pod Witoldem w centralnej części obrazu. Lekko w lewo od księcia Litwy widzimy mistrza zakonu krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Na obrazie przedstawiony jest on na białym koniu, który nie wygląda tak dostojnie jak koń księcia Witolda. Po lewej stronie obrazu widzimy księcia szczecińskiego Kazimierza V. Na obrazie jego koń ma czarne umaszczenie a on sam ma hełm z pawimi piórami. Po prawej stronie obrazu widzimy upadającego konia pod rudobrodym rycerzem komturem pokarmińskim. Obraz Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" był pokazywany na wielu wystawach w wielu krajach m.in. w Wiedniu, Petersburgu, Berlinie, Paryżu, Lwowie i Bukareszcie. Podczas II wojny światowej obraz był skutecznie ukrywany przed okupantem na terenie Polski, chociaż rozpowszechniona została fałszywa informacje o wywiezieniu go do Wielkiej Brytanii.

Jan Matejko- bitwa pod Grunwaldem

Jan Matejko- bitwa pod Grunwaldem

Obrazy koni jako majestatycznych zwierząt


Te piękne zwierzęta zawsze pociągały artystów. Już w naskalnych malowidłach pojawiały się wizerunki koni. Człowiek miał potrzebę malowania i uwieczniania zwierząt mu towarzyszących. W wiekach średnich artyści mieli problem z wiernym zaprezentowaniem wizerunku konia, dopiero Albrecht Durer narysował konia w poprawny sposób przedstawiając poprawnie muskulaturę jak i ruchy. W epoce romantyzmu koń stał się tematem obrazów samym w sobie. W połowie XIX oprócz koni w scenach batalistycznych pojawią się konie pociągowe, wiejskie lub wyścigowe. Te piękne zwierzęta z pewnością odegrały znaczącą rolę w sztuce a w malarstwie w szczególności.

Popularne obrazy z końmi dostępne w sklepie bajkoweobrazy.pl:

konie w galopie na łące

Konie w galopie na pustyni

portret koni z profilu

Powiązane tagi: