Paryż miasto artystów

Data: piątek, grudnia 1, 2017

Paryż jest miastem znanym każdemu mniej lub bardziej, ale nie ma osoby, która nie potrafi wymienić choć kilku jego zabytków. Również na obrazach Paryż jest niekwestionowanym liderem jeżeli chodzi o zainteresowanie klientów. Obrazy z Paryżem są bardzo popularnym i bardzo często wybieranym motywem. Które z zabytków Paryża znajdują się najczęściej na Państwa obrazach?

1. Wieża Eiffla

Tutaj nie ma niespodzianki. Wieża Eiffla jest głównym i najbardziej znanym elementem paryskiego krajobrazu i równie chętnie jest drukowana na płótnie. Ta ponad 300m wysokości konstrukcja powstała w końcu XIX w. i była najwyższą budowlą na świecie aż do powstania Empire State Building. Jest największą atrakcją Paryża odwiedzoną już przez 200 milionów ludzi z całego świata. Przy dobrej widoczności z górnego tarasu widokowego widać nie tylko Paryż, ale też przyległe miejscowości. Po 20 latach od postawienia konstrukcji zdecydowano o jej rozbiórce. Jednak upór konstruktora, który na szczycie wieży przeprowadzał testy telegrafu spowodował, że pomysł został zarzucony i możemy podziwiać ją do dziś. Wieża Eiffla znajduje się na największej ilości obrazów z Paryżem.

Paryż, wieża Eiffla

2. Katedra Notre Dame

Gotycka katedra, jedna z najbardziej znanych na świecie. Zbudowana na wyspie na rzece Sekwanie na terenie pozostałym po kościołach stojących w tym miejscu od IX w. Budowana bardzo długo bo ponad 180 lat. Rocznie zwiedzana przez ponad 14 mln osób. Podczas rewolucji francuskiej została zniszczona, został jedynie największy dzwon. Prace renowacyjne trwały 23 lata. W katedrze odbywała się najważniejsze wydarzenia w historii Francji takie jak koronacja Napoleona, pogrzeb prezydenta republiki de Gaull'a.

Paryż, katedra Notre Dame

3. Łuk triumfalny

Znajduje się na zachodnim krańcu Pól Elizejskich. Został wzniesiony ku chwale bohaterów, którzy polegli za Francję podczas rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowana przez 30 lat od roku 1806. Ta 50m wysokości budowla przedstawia na umieszczonych na fasadzie rzeźbach armię francuską podczas wielu chwalebnych bitew. Na wysokości ulicy znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z codziennie rozpalanym zniczem oraz muzeum Łuku Triumfalnego.

Łuk Triumfalny w Paryżu

Paryż, Łuk Triumfalny

4. Bazylika Sacre Coeur

Nazwa oznacza bazylikę Najświętszego Serca. Wybudowany został na szczycie wzgórza Montmartre. Architektura budowli ma korzenie romańsko-bizantyjskie. Biały charakterystyczny kolor elewacji wziął się z materiału wykorystanego do budowy bazyliki- trawertynu nazywanego również białym granitem. Wysokość kopuł bazyliki wynosi około 80m. W jednej z wież zawieszono 19 tonowy najcięższy w Paryżu dzwon.

Bazylika Sacre Coeur w Paryżu

Paryż, Bazylika Sacre Coeur

5. Moulin Rouge

Jest najsłynniejszym paryskim kabaretem. W tłumaczeniu oznacza "Czerwony Młyn". Znajduje się w dzielnicy czerwonych latarni z charakterystycznym czerwonym młynem na dachu budynku. Prezentowane są tutaj przedstawienia taneczne, tancerze i tancerki występują w charakterystycznych strojach z biżuterią i piórami. Nazwa klubu jak i motyw młyna są często wykorzystywane w innych lokalach na całym świecie.

Moulin Rouge w Paryżu

Paryż, Moulin Rouge

6. Luwr

Położony w samym centrum miasta dawny pałac królewski w którym obecnie mieści się muzeum sztuki, jedno z największych na całym świecie. W zbiorach muzeum znajduje się ok 300 tys. dzieł sztuki z bardzo różnych epok od starożytności do czasów współczesnych na czele z obrazem Mony Lisy Leonarda da Vinci.

Luwr w ParyżuParyż, Muzeum Luwr

7. Wersal

Zespół pałacowy w niewielkiej odległości od Paryża. Był też rezydencją królów francuskich. Pałac wybudowany został w stylu barokowym. Wersal był miejscem wielu ważnych wydarzeń w historii Francji takich jak podpisanie traktatu wersalskiego w 1919 roku.

Wersal pod Paryżem

Paryż, Wersal

Popularne obrazy z Paryżem jakie znajdziecie w sklepie bajkoweobrazy.pl:

Paryż o zachodzie słońca

wieża Eiffla o zachodzie słońca

Paryż widok z łuku triumfalnego

Powiązane tagi: