Piękne krajobrazy parku Yosemite

Data: czwartek, marca 15, 2018

Jest to chyba najbardziej znany Park Narodowy na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Zlokalizowany jest w Kalifornii w górach Sierra Nevada około 3,5 godziny jazdy od San Francisco. Park i jego wspaniałe krajobrazy są bardzo popularne wśród zwiedzających, corocznie odwiedza go ponad 3 miliony turystów. Park postanowiono założyć aby chronić tamtejszą przyrodę między innymi przed wypasem owiec przez które to wycinano kolejne obszary leśne.

W roku 1890 władze przychyliły się do wniosku dwóch amerykańskich przyrodników i utworzono park narodowy. O jego znaczeniu i walorach krajobrazowych może świadczyć fakt, że park został wpisany na listę światowego dziedzictwa Unesco. Piękne obrazy, widoki i krajobrazy jakie znajdziemy w tym parku są tematyką wielu obrazów, tapet na pulpicie i wspaniałych zdjęć podróżniczych. Najczęściej kojarzonymi krajobrazami w parku Yosemite są przede wszystkim majestatyczne urwiska, wodospady i gejzery. Największy z wodospadów nazwany tak samo jak park "Yosemite" ma 739m wysokości i jest jednocześnie najwyższym wodospadem w Ameryce Północnej. Inny znany to wodospad Nevada o wysokości 181m - wygląda jak z widokówki i wygląda dosłownie jak obraz krajobrazu z pejzażu. Krajobraz parku pełen jest innych wodospadów takich jak: Ribbon Falls, Bridalveil Falls. Ciekawym motywem do zdjęć z których powstają potem obrazy krajobrazu są góry odbijające się w tafli wody, w parku Yosemite znajdziemy dużo takich miejsc, co nie jest wcale takie oczywiste w innych rejonach USA.

piękny krajobraz parku Yosemite

Piękny krajobraz parku Yosemite

Słynne miejsca w parku

Punkt widokowy Tunnel View z widokiem na monolit El Capitan, wodospad Bridalveil Falls i dolinę Yosemite. Punkt zbudowano w 1993 roku i od razu stał się jednym z popularniejszych miejsc dla turystów i obowiązkowym punktem dla zwiedzających. W sezonie odwiedza go 5-7 tysięcy osób dziennie.
El Capitan to monolit skalny o wysokości 910 m, wznoszący się prosto z Yosemite Valley. Krajobrazy górskie tej okolicy są bardzo znane i rozpoznawane na pocztówkach obrazach czy zdjęciach. El Capitan to również znane miejsce dla amatorów wspinaczki skałkowej.

Yosemite, masyw El Capitan

Yosemite, masyw El Capitan

Fauna i flora w parku Yosemite

Oprócz przepięknych widoków Park Narodowy Yosemite to również ogromne siedlisko roślin i zwierząt, których jest tu łącznie ponad 1500 gatunków. Najczęściej spotkamy tutaj niedźwiedzie czarne, kojoty, szopy, wydry, rysie, puszczyki. Wśród roślin występują ogromne drzewa daglezje zielone, jodły kalifornijskie, sosny żółte. Nieodłącznym i bardzo rozpoznawanym elementem parku Yosemite są sekwoje. Te olbrzymie i stare drzewa mają często ponad 60 metrów wysokości i średnicę w podstawie około 9 metrów. Najsłynniejsza z nich Grizzly Giant ma ponad 2700 lat.

Klimat w parku Yosemite

Klimat na obszarze parku Yosemite jest porównywalny z klimatem śródziemnomorskim. Latem jest sucho i gorąco często występują burze, które zresztą są częstą przyczyną pożarów na terenie parku. Zimy są łagodne ale wtedy najczęściej pada. Śnieg utrzymuje się nawet do kwietnia. Przez pozostałe okresy roku jest najczęściej sucho. Wspomniane wcześniej pożary są zmorą przyrody parku. Jeden z największych pożarów parku wybuchł w 2013 r. i trwał od sierpnia aż do października, spaliło się wtedy ok 1000km2 roślinności. Piękne krajobrazy Parku Yosemite należą do najpiękniejszych w USA a także są bardzo znane na całym świecie.

Ciekawe obrazy krajobrazu parku Yosemite w sklepie bajkoweobrazy.pl:

park Yosemite