Salon jako najważniejszy element każdego domu

Data: niedziela, stycznia 20, 2019

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku z wielkiej płyty czy też w domku jednorodzinnym salon jest bez dwóch zdań pomieszczeniem najważniejszym w naszym domu. Jest to podstawowe miejsce do odpoczynku w naszym domu, podobnie jak do przyjmowania gości. Salon jest pomieszczeniem o którego wystrój z reguły najbardziej się troszczymy, jako o miejsce najbardziej reprezentacyjne w naszym domu na które zwraca się największą uwagę. Dla niektórych z nas duży salon jest wyznacznikiem statusu właściciela domu, stąd możemy spotkać się z wielkimi pomieszczeniami o powierzchni powyżej 50m2 ale możemy przyjąć, że optymalna wielkość dla salonu zaczyna się od 30m2.

Salon z kuchnią czy bez- oto jest pytanie

W poprzednich dekadach rozwiązanie polegające na połączeniu salonu z kuchnią było absolutnie do nie pomyślenia. Dzisiaj jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane chociaż nie przez wszystkich akceptowane. Szczególnie mieszkanie o mniejszych metrażach od samego początku przystosowane są wyłącznie do zabudowy kuchni w obrębie salonu, a inne rozwiązanie jest całkowicie niemożliwe. W ten sposób na niewielkiej powierzchni mieszkania mieścimy salon i kuchnię razem, jakie są zalety takiego rozwiązania? Dla niektórych osób meble kuchenne są doskonałym elementem dekoracyjnym naszego salonu, rzeczywiście dzisiaj mnogość ofert mebli może zaskakiwać. Dla osób lubiących gotować połączenie salonu z kuchnią będzie prawdziwym błogosławieństwem, bo kuchnia wtedy awansuje do rangi salonu i spędzając czas w swój ulubiony sposób nie muszą być odizolowanymi od innych domowników. Dla tych osób również możliwość podania posiłku bez niepotrzebnego chodzenia po mieszkaniu czy domu również będzie niepodważalną zaletą. Ułatwieniem jest też możliwość zaparzenia herbaty czy kawy nie ruszając się z salonu. Zaprojektowanie kuchni jednocześnie z salonem posiada również swoje wady. Niektórym będzie przeszkadzał hałas lodówki czy też włączonego piekarnika. Pomimo sprawnych systemów okapowych czasem nie do uniknięcia będzie rozprzestrzenianie się zapachów kuchennych. Źródłem takich brzydkich zapachów może być również kosz na śmieci.

Wystrój salonu- obrazy i inne dodatki

Dekoratorzy wnętrz potrafią wyczarować z przeciętnego pomieszczenia salon w którym chętnie będziemy przebywać używając do tego jedynie kolorów i rekwizytów. Zaczynając od koloru ścian- powinny być one raczej stonowane, popularne są odcienie pastelowe, grafitowe, piaskowe. Rzadko spotykamy się z wystrojem o zdecydowanej czerwieni- to nie działa dobrze w przypadku większości ludzi. Ciekawe efekty uzyskamy dopasowując co całości zasłony od zbliżonym lub współgrającym odcieniu, które nawet gdy są zasłonięte dają spodziewany efekt. Ważnym elementem wystroju naszego salonu jest oświetlenie. Tutaj stosując odpowiednie lampy możemy kształtować klimat naszego salonu od antycznego po nowoczesny. Nie tylko same abażury ale również stylowe żarówki mogą w razie potrzeby wytworzyć klimat loftu. Jeżeli chodzi o dekorację ścian możemy użyć obrazów na płótnie. Te elementy dekoracyjne są stosunkowo tanie, nie będzie również problemu, aby dopasować tematykę obrazów do klimatu jaki chcemy osiągnąć w naszym salonie. Obrazy do salonu mogą przedstawiać uspokajający las, piękny krajobraz, romantyczny zachód słońca. Jeżeli mamy ochotę obrazy salonowe możemy zmieniać kiedy tylko najdzie nas ochotę aby tanim kosztem zmienić coś w naszym otoczeniu. Ponieważ obraz w salonie jest eksponowany na widocznym od razu od wejścia miejscu zmiana z pewnością nie umknie uwadze domowników jak i gości. Po zmianie tematyki obrazu odbiór wnętrza naszego salonu może być całkowicie inny. Uspokajający klimat lasu możemy zamienić na panoramę gwarnego miasta, co z pewnością odczujemy przebywając dłużej w takim pomieszczeniu. Nie ma przeszkód by obraz na płótnie przedstawiał członków naszej rodziny. Wystarczy, że posiadamy odpowiednie zdjęcia a nasz sklep wydrukuje je bez problemu na płótnie.

Obrazy w salonie

Obrazy na ścianach w salonie

Rozkład salonu

Podczas projektowania salonu powinniśmy wziąć pod uwagę jego rozkład względem innych pomieszczeń naszego domu. Oczywiście możemy to zrobić najczęściej w przypadku wyboru projektu domu, bo w przypadku mieszkania najczęściej nie mamy dużych możliwości. Rozplanowanie drzwi powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby w salonie nie przecinały się szlaki komunikacyjne domowników. Nie jest wskazane, aby podczas odpoczynku w naszym salonie bez przerwy przeszkadzali nam przechodzący obok domownicy. A zatem z miejscu gdzie jest wejście do naszego salonu względnie obok tego miejsca krzyżowały się korytarze prowadzące do innych pomieszczeń. Rozwiązania które zaprojektowano tak, że salon jest pomieszczeniem przejściowym powinniśmy odrzucić na etapie projektowania. Duże znaczenie dla naszego samopoczucia ma również wysokość salonu. Jeżeli nasz salon będzie miał dużą powierzchnię i standardową wysokość sufitu, jak w innych pokojach będzie on wyglądał na spłaszczony a my możemy czuć się w nim przytłoczeni. Dlatego ciekawym rozwiązaniem dla uniknięcia tego problemu jest wybudowanie antresoli, czy też szerokich schodów, które zmienią sposób postrzegania naszego salonu. Okna oczywiście powinny wychodzić na ogródek jeśli taki posiadamy, dobrze również jest zainstalować drzwi przesuwane, aby bez problemu zostawić je otwarte letnią porą, aby nie trzaskały na wietrze. W centralnym punkcie salonu z reguły projektujemy kominek a na jego ścianie oczywiście możemy zawiesić obraz na płótnie.

Popularne obrazy z salonem w sklepie bajkoweobrazy.pl:

Nowoczesny salon

obraz nowoczesnego salonu

Salon z obrazami na półce