Słoneczniki van Gogha

Data: poniedziałek, listopada 27, 2017

Ta seria obrazów Vincenta van Gogha sprawiła, że jest on jednym z najbardziej znanych malarzy, a same obrazy ze słonecznikami są jednymi z najbardziej rozpoznawanych obrazów malarstwa światowego w ogóle. Nawet osoby będące na bakier ze sztuką najczęściej są w stanie rozpoznać ten obraz. Obrazy Van Gogha ze słonecznikami, bo była ich cała seria stały się niedoścignionym wzorcem i inspiracją dla współczesnych artystów. Chociaż cykl ze słonecznikami stał się popularny dopiero po śmierci holenderskiego malarza. Powstało w sumie 11 obrazów ze słonecznikami.

Ówcześnie panowała moda na te kwiaty, wykorzystywane były jako elementy dekoracyjne, a także były symbolami radości życia i idealizmu. Kwiatowe bukiety słoneczników były umieszczane w glinianym wazonie. Najbardziej znany obraz z całego cyklu nazwany "Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami" artysta namalował w sierpniu 1888 roku w Arles na południu Francji. To tam ze względu na piękną pogodę van Gogh zafascynował się jasnymi barwami, szczególnie żółtą. O obrazach ze słonecznikami pisał też do zaprzyjaźnionego malarza jako o symfonii błękitu i żółcieni. Van Gogh serię obrazów ze słonecznikami planował powiesić w swoim studiu malarskim nazwanym "żółtym domem". Według malarza słoneczniki miałyby mieć działanie takie jak witraże w oknach gotyckich kościołów, pięknie oświetlać wnętrze. Ponadto niczym słońce letniej Prowansji symbolizują słońce i radość życia. Mówiono o nich, że są światłem Prowansji przeniesionym do domu. W obrazach ze słonecznikami możemy dostrzec proste kształty i wyraziste kolory prawdopodobnie inspirowane japońską grafiką.

Van Gogh "Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami"

Obrazy te zostały namalowane przez van Gogha za pomocą farb olejnych. Malował je w pośpiechu zaczynając o świcie, gdyż wiedział, że szybko zwiędną po ścięciu. Obraz jest przyjemnie jasny i ciepły, zachwyca barwą światła. Takie zabiegi artysty były zamierzone i miały na celu wywołać u widza pozytywne emocje takie jak radość i nadzieja. Barwy stanowiły dla artysty mocny środek wyrazu a kolor żółty w szczególności oznaczał szczęście zapewne takie jakie odczuwał van Gogh podczas malowania. Obrazy van Gogha podziwiać można m.in w muzeum jego imienia, muzeum miejskim w Amsterdamie, National Museum w Londynie, Nowej Pinakotece w Monachium. Całej serii obrazów ze słonecznikami eksponowanych w różnych muzeach nie udało się pokazać jednocześnie ze względu na wymogi ochrony, a także dlatego, że są najpopularniejszymi obrazami w tych galeriach i dyrekcje niechętnie zgadzają się na wypożyczenia.
Powstały liczne repliki tych obrazów nie licząc milionów kopii w gazetach, czasopismach, pocztówkach i plakatach które uczyniły ze słoneczników element popkultury. Obraz "Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami" został sprzedany ze rekordową sumę 40 milionów dolarów japońskiemu kolekcjonerowi.

Van Gogh "Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami"

Popularne obrazy ze słonecznikami w naszym sklepie:

obraz słonecznik

pole pełne słoneczników

Powiązane tagi: