Zimnokrwiste rasy koni

Data: niedziela, lutego 10, 2019

Konie zimnokrwiste już na pierwszy rzut oka są bardziej masywne od gorącokrwistych. Od razu możemy zauważyć u tych ras bujne owłosienie grzywy, ogona i nóg. Konie te są również spokojniejsze, o mniejszym temperamencie. Z charakteru łagodne i przyjazne. Potrafią mierzyć aż do 2m i ważyć do 1 tony. Ludzie używają ich jako zwierząt pociągowych w uprawach rolniczych i w transporcie. Wszystkie konie zimnokrwiste wywodzą się od konia leśnego z północnych części Europy. Konie ras zimnokrwistych są raczej rzadziej tematem obrazów malarzy, zapewne dlatego, że nie mają tak pięknych sylwetek jak konie gorącokrwiste. Przykładowe rasy koni zimnokrwistych:

Konie ardeńskie

Jest to jedna z najstarszych ras konia w Europie. Można je spotkać w rejonie Ardenów na terenie Francji i Belgii. Konie te mają niewielkie głowy, grube szyje, krótkie nogi ozdobione szczotkami pęcinowymi. Wzrost koni ardeńskich to około 1,5-1,6m. Są silnie umięśnione i mają mocne kości. Są bardzo wytrzymałe w pracy i mają dobry charakter.

koń ardeński

Koń ardeński

Clydesdale

Rasa ta jest hodowana w Szkocji od XVII wieku. Nazwa pochodzi od rzeki Clyde w rejonie Lanarkshire. Są końmi ciężkimi z wagą dochodzącą do 1 tony. Początkowo były wykorzystywane do orania pól. Rasa jest spokrewniona z największymi końmi świata rasy shire. W okresie od połowy XIX do połowy XX w. konie rasy clydesdale były wysyłane ze Szkocji do wielu krajów m.in. Anglii, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki, Rosji. Po zakończeniu drugiej wojny światowej w rolnictwie nastała era maszyn a populacja tych koni znacznie zmniejszyła się. Dziś rasa uważana jest za zagrożoną. Dziś te konie używane są głównie w zaprzęgach, zakładane są im bogato zdobione uprzęże.

koń Clydesdale

Młody koń Clydesdale

Perszeron

Konie tej rasy wywodzą się z Francji, z regionu Perche. Budowa ich ciała jest silna, harmonijna i krępa, masywna szyja i kończyny. Jest ciężką pociągową rasą a najczęściej spotkać można osobniki maści siwej. Konie te były sprowadzane do Polski aż do I wojny światowej z ZSRR. Obecnie ich hodowla jest skupiona głównie we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Największym do tej pory koniem tej rasy był ogier o wzroście 213,5 cm i wadze 1372 kg.

koń perszeron

koń Perszeron

Polski koń zimnokrwisty

Ta rasa w Polsce jest zbliżona do konia ardeńskiego. Obecne osobniki zostały wyhodowane na bazie koni rodzimych zmieszanych z końmi zimnokrwistymi importowanymi z Belgii, Francji i Niemiec. Ze względu na miejsce w Polsce w jakim były hodowane te konie wyróżniamy: konie sokólskie, lidzbarsko-warmińskie, łowicko-sochaczewskie, sztumskie. Rasa w polskiej literaturze została opisana po raz pierwszy w 1964 r. Dziś podejmowane są działania mające na celu jej zachowanie.

Polski koń zimnokrwisty

Polski koń zimnokrwisty

By Anna Zapotocka - own work of Anna Z., CC BY-SA 3.0, Link

Shire

Pochodzą z Wielkiej Brytanii. Jedne z największych i najcięższych koni świata, pochodzą od hodowanego w średniowieczu wielkiego konia angielskiego. Wtedy to konie te pracowały w transporcie ciągnąc zaprzęgi i wozy. Rasa ta jest silnie umięśniona , ma długie nogi, krótki tułów i szeroką pierś. Mają gęste grzywy i ogony a szczotki zaczynają się już na wysokości stawu skokowego. Charakter tych koni jest bardzo łagodny, są spokojne i przyjacielskie. W średniowiecznej Anglii rycerze potrzebowali koni nie tylko silnych, ale też odstraszających swoim wyglądem. Hodowcy chcąc spełnić te wymagania wyhodowali konia wielkiego i ciężkiego, który jednak dał się ujeżdżać zdecydowanie lepiej niż inne rodzaje koni pociągowych. Później już w XIX wieku konie rasy shire wykorzystywano do ciągnięcia wagonów pierwszych tramwajów konnych. Największy koń rasy shire jaki został udokumentowany mierzył 2,3m w kłębie a ważył 1,5 tony.
Jeżeli chcesz kupić obrazy koni przeczytaj również wpis o tych rasach.

koń shire

Koń shire

Piękne obrazy koni zimnokrwistych w sklepie bajkoweobrazy.pl:

piękny obraz koni Clydesdale na pastwisku

obraz stada koni Clydesdale

koń shire

koń shire

Powiązane tagi: